Не пізніше наступного дня з дня розміщення внутрішньо переміщених осіб власник жилого приміщення зобов’язаний подати заяву про розміщення до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради ( або до центру надання адміністративних послуг) за місцем розташування жилого приміщення, у якій зазначається:
- прізвище, ім’я та по батькові кожної з розміщених осіб та до якої додаються копії документів, що посвідчують їх особу.
- Також власник надає свій паспорт громадянина України, свій реєстраційний номер облікової картки платника податків; документи які підтверджують право власності на жиле приміщення; копії реєстраційних номерів облікових карток платників податків ВПО; копії довідок з Єдиної інформаційної бази даних про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб; реквізити банківського рахунку для перерахування суми компенсації.
Власник жилого приміщення також зобов’язаний в день припинення розміщення внутрішньо переміщених осіб або зміни їх кількості подати заяву з інформацією про зміну переліку осіб, розміщених у жилому приміщенні. Зміни вносяться до відповідного Реєстру.
Для отримання компенсації власник жилого приміщення не пізніше 5 (п’яти) днів з дня закінчення звітного місяця подає до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради (або до центру надання адміністративних послуг) за місцем розташування жилого приміщення заяву про виплату компенсації. Заява подається в паперовій формі або засобами електронного зв’язку в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису.
Заява про виплату компенсації розглядається протягом 5 (п’яти) робочих днів з дня її отримання.
Слід зазначити, що протягом цього строку уповноважені особи виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради вправі відвідати місце розміщення внутрішньо переміщених осіб з метою перевірки :
- факту такого розміщення,
- його безоплатності,
- кількості розміщених осіб та умов їх проживання,
- документів, що встановлюють особу (паспорта громадянина України або свідоцтва про народження внутрішньо переміщеної особи, зокрема електронних документів),
- також перевіряють дані про відсутність або наявність у заяві інформації про осіб, які отримують щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Підставами для відмови у виплаті компенсації є встановлення невідповідності осіб, кількості розміщених осіб, кількості людино-днів даним, зазначеним у заяві.
Компенсація здійснюється виключно у безготівковій формі за зазначеними у заяві банківськими реквізитами до 20-го числа місяця з дня закінчення звітного місяця за умови відсутності заборгованості власника жилого приміщення за житлово-комунальні послуги.