Україні треба готуватися до виборів під час війни

Україні треба готуватися до виборів під час війни
203647 ПЕРЕГЛЯДІВ

Україні необхідно розробити законодавчу базу для проведення виборів в умовах воєнного стану. Про це заявили учасники круглого столу на тему «Вибори в умовах воєнного стану: між суспільним запитом та посиленням російських зловмисних наративів», який відбувся у прес-центрі інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна».


У заході взяли участь керівник дослідницько-аналітичної групи InfoLight.UA Юрій Гончаренко, політичний експерт Володимир Сонюк, засновник соціологічної компанії Active Group Андрій Єременко, головна редакторка медіа-платформи InterVizor Світлана Кушнір та політолог Володимир Манько.


«Ми маємо знайти баланс між збереженням демократичних засад і врахуванням реалій воєнного часу. Якщо наразі не розпочати роботу над відповідним законодавством, у майбутньому ми можемо опинитися в ситуації, коли проведення виборів стане необхідним, але правова база для цього відсутня або недосконала», – зазначив Юрій Гончаренко.


Учасники круглого столу наголосили на тому, що підготовка законодавчої бази не означає негайного проведення виборів, а є забезпеченням готовності до різних сценаріїв розвитку подій. Така підготовка має включати в себе розробку механізмів забезпечення виборчих прав для різних категорій громадян – військовослужбовців, внутрішньо переміщених осіб та громадян на окупованих територіях.
Експерти також звернули увагу на те, що наразі немає чітких прогнозів, скільки триватиме війна, і цілком можливо, що майбутні умови для проведення виборів будуть ще складнішими. Тому розробка відповідної законодавчої бази дасть змогу уникнути поспіху та помилок, якщо проведення виборів стане неминучим.


Володимир Сонюк вважає, що необхідність проведення виборів президента і парламенту давно назріла, а їх затримка веде Україну до поразки у війні та загрожує збереженню української нації і державності. «Аргументи про неможливість нормально провести вибори під час війни не витримують критики», – переконаний він.


«Ми помічаємо поступове зростання суспільного запиту на проведення виборів під час воєнного стану», – заявив соціолог Андрій Єременко. Також він додав, що це пов'язано з поступовим зниженням довіри до чинної влади.


На думку учасників заходу, робота над створенням законодавчої бази для проведення виборів в умовах воєнного стану є необхідною, незважаючи на всі складнощі та ризики. Втім, це не означає, що вибори мають відбутися негайно.


Водночас експерти зазначили, що проведення виборів могло б стати потужним сигналом стійкості української демократії та продемонструвало б світові, що навіть в умовах війни наша держава здатна підтримувати демократичні процеси. Також це дало б можливість оновити мандат довіри громадян до влади, що особливо важливо в умовах затяжного конфлікту.

© 2020 medicine-ukraine

Мої відео